AmerikaPraktikusÚtleírások

Hogyan kalkuláljunk egy perui utazásra

Hirdetés

Perunak ugyan két és fél ezer kilométeres óceáni partszakasza van, az ide látogató külföldi turisták mégsem a strandokon töltik a szabadságukat, hanem inkább körbejárják az ország nevezetességeit: a Machu Picchut, Cuscót, Nazcát, a Titicaca-tavat, Szivárvány-hegyet, Huacachina oázist, Limát, és egyéb inka romokat, vagy természeti szépségeket. Úgyhogy itt is az átlagos, a legtöbb utazó által látogatott partmenti, és andoki helyszínek felkeresését vettem alapul, míg a szállások és étkezés szempontjából nem a hátizsákos, hanem inkább a „bőröndös” utazók igényeire és pénztárcájára szabva, de azért még messze a luxus kategóriától. Praktikusan dollárban adtam meg az árakat, részben azért, mert azt itt is ki lehet venni az ATM-ből, másrészt mert mind a perui sol, mind pedig a forintban kifejezett érték jobban ki van téve a nemzetközi árfolyamok ingadozásának, így hamarabb érvényét vesztené.

Plaza des Armas
Plaza des Armas

Repülőjegy

Az egyik legjelentősebb tétel perui utazásnál a nemzetközi jegy, amit az utóbbi években Budapestről, vagy Bécsből is általában ezer dollár körül lehet megvenni. Mindenesetre érdemes figyelni az akciókat, mert évente néhányszor ki lehet fogni remek akciókat, amikor akár ennek a feléért is már meg lehet venni egy retúr jegyet Limába, jellemzően nem a nyári szezonban, és egynél több átszállással. De ezt a kényelmetlenséget azért lehet érdemes bevállalni, ha ezzel pár száz dollárral több marad cevichére és piscosourre.

Szállás

A középkategóriás, jellemzően háromcsillagos hotel szobák ára Mirafloresben – ez Limának a turisták által is leginkább kedvelt óceánparti negyede, ahol legtöbb szálloda is található. Itt az átlagosan jellemző 60-90 dolláros sáv felső részével érdemes számolni egy kétágyas szoba esetén, cserébe a tetőteraszról reggeli közben akár a Csendes-óceán zabolátlan hullámverésében is gyönyörködhetünk reggeli közben. Ezen az árszínvonalon Peruban mindenhol kényelmes kétágyas, kényelmes fürdőszobás szállást kapunk, de ha ezen túl valaki a kimondottan elegáns környezetet és medencét is elvárja, akkor egy-két kategóriával magasabb szállást válasszon, ami inkább száz dollártól kezdődik.

Lima

Étkezés

A legtöbb helyen a remek reggeli legjobb része a helyi gyümölcsökből frissen készült gyümölcslé, viszont a felvágottak választéka és minősége elmarad az Európában megszokottól. Ha valaki úgy dönt, hogy a szálloda helyett máshol reggelizik, akkor a piacok környékén sok helyet találhat, ahol 2-3 dollárért kaphat egy szendvicset sajttal, tojással, vagy avokádóval, és hozzá egy pohár frissen készített gyümölcslét, teát, vagy kávét. A peruiak kedvelik a kiadós reggelit, úgyhogy akár gazdag levesekkel és komplett 2 fogásos ételekkel is találkozhatunk a reggeliző helyeken is. Egy remek, frissen készített „pan de chicharrón” (kvázi lacipecsenye szendvicsnek lehetne fordítani, amiben a szaftos sült hús mellett camote, azaz sült édesburgonya is van a zsemlében), vagy hasonló, az elkövetkező pár órás intenzív városnézéshez bőséges energiát biztosító reggelire 4-5 dollárt számoljunk.

Ebédhez és vacsorához a városokban nem kell különösebb szerencse, hogy remek konyhát találjunk. A legtöbb városban sok jó hely közül választhatunk, akár a perui konyha andoki specialitásait, akár tengeri ételeket, vagy éppen egy egyszerű pizzát, vagy tésztát kívánunk meg. És mivel Lima egyre inkább a kontinens gasztronómiai központja, aki a fine dining világába szeretne kitérőt tenni, annak Peruban érdemes egy-két plusz gasztro napot beiktatni Vergilio Centráljára, Mitsuharu Maidójára, Gaston éttermeire, és a perui street food klasszikusok széles repertoárjának a kipróbálására.

Peru

Leszámítva Lima nemzetközileg elismert csúcs éttermeit, ahova jó előre érdemes asztalt foglalni, egy perui utazás során mindenhol találhatunk olyan, a helyiek körében is népszerű éttermeket, ahol kiemelkedő színvonalon készítik el a legnépszerűbb perui fogásokat, mint a ceviche, lomo saltado, pollo ala brasa, vagy az arroz con mariscos,  és akik némi különlegességre vágynak, akár a sült tengerimalacot, az Andok vidékének a népszerű csemegéjét is megkóstolhatják. De aki a jól bevált pizza, hamburger, spagetti biztonsági zónáján belül maradna, annak sincs nehéz dolga Peruban. Egy-egy ételre átlagosan 8-10 dollárt számoljunk az étteremben, ahol többnyire egy adag több, mint elég szokott lenni.

Ha nem vizet, vagy üdítőt kérünk, akkor egy pohár bor (szinte minden esetben javaslom, hogy válasszuk a helyit, de borok tekintetében, csak a biztonság kedvéért, inkább a minden jobb étteremben kapható argentin borok valamelyikét mondanám), vagy egy kézműves sör, vagy piscosour (ez a nemzeti koktél, amit legalább egyszer ki kell próbálni) 5-6 dollár körül van.

Peru piac

Üdítő, vagy víz, másfél dollár körül van, de érdemes kipróbálni a chicha morádát, amit a legtöbb étterem a saját receptje alapján minden nap maga készít lila kukoricából. És a mélybordó chicha morada mellett az Inca Kola még az valószínűtlenül aranysárga színben tündöklő, és legalább olyan valószerűtlen ízű ital, amit legalább egyszer szintén ki kell próbálnunk a perui utazásunk során. Az éttermekben 2, az utcai árusoknál 1 dollár körül jutunk vízhez, vagy kólához. Apropó, azt hiszem Peru az egyetlen ország, ahol nem a Coca Cola vezeti a szénsavas üdítők listáját, mivel itt még mindig többet isznak az 1935 óta forgalomban lévő Inka Colából. Amit persze rég felvásárolt az atlantai multi, ha már legyőzni nem sikerült neki.

És a borravalót, ha kártyával is fizetünk, ne a számlához adjuk hozzá, hanem készpénzben adjuk. Általában 1-2 dollár értékű perui sol megteszi, de ha nagyon elégedettek vagyunk, akkor azt 10-15% jattal juttathatjuk kifejezésre.

puno

Közlekedés

Az országon belüli utazásra is több lehetőség van. Autót az Európában megszokott áraknál kicsit drágábban bérelhetünk, de erről szeretnék mindenkit lebeszélni, akinek nem elsődleges célja, hogy perui utazása során minden figyelmét és energiáját az Andok szerpentinjein véletlenszerűen keresztbe forduló teherautók kikerülésére fordítsa. Utazáshoz jobb választás Peruban valamelyik kényelmes távolsági busz, vagy nem túl drága belföldi légi járat.

A klasszikus perui északi körút Cuzco és Lima között közel kétezer kilométer, és végig lehet találni olyan busztársaságokat, amelyeknek 140 fokban dönthető ülései elviselhetővé teszik a nem ritkán 6-8 órás magashegyi utakat. Ezekre a jegyekre, ha közvetlenül a társaságoktól veszük, összességében 270 dollár körüli összeget számíthatunk, míg a Lima – Cuzco közötti belföldi jegyre, ha jó időben vásároljuk, elég kb 100 dollárt kalkulálni. Ha valaki ezt is inkább busszal tenné meg, akkor a másfél órás repülés helyett egy teljes napot szánjon rá, igaz, akár már 20-25 dollárért is kaphat buszjegyet.

Peru

Machu Picchu

Amit viszont garantáltan a büdzsébe kell tenni, az a Machu Picchu kirándulás. Ide Cuscoból legkényelmesebben vonattal és busszal lehet eljutni. (Ennél jóval olcsóbb a mikrobusz és sínek melletti gyaloglás kombó, de fentebb írtam, hogy itt most nem a hátizsákos utazók számára készül sorvezető a kalkulációhoz.) Cuscoban a főtér környéki utazási irodákban 300 dollár körül, akár másnapi indulással is megkaphatjuk a Machu Picchu komplett programot (1, vagy 2 napos változatban, amiben a romvárosban töltött idő ugyanannyi), de önállóan, előre is leszervezhetjük magunknak.

A Machu Picchu belépő a perui kormány hivatalos oldalán 53 dollár körül van, a vonat 2 társaság kezében van, de mindegyiknél 120 – 160 dollár között vannak a retúr jegyek, és a busz, ami a vasútállomástól a Machu Picchu bejáratához visz, a társaság oldalán 28 dollár a névre szóló retúr jegy.

Limán belül kényelmesen használhatjuk az Uber szolgáltatást, míg a többi városban nyugodtan intsünk le egy taxit. Egy-egy fél órás út maximum 4-5 dollárba kerül, a rövidebb, pár saroknyi utak 3-4 dollárnak megfelelő perui solba kerülnek, viszont ezeket érdemes a sofőrrel előre egyeztetni. A reptéri transzfer Limában 20, Cuscoban 10 dollárból kihozható, ha nem extrém távoli hotelben foglaltunk szállást.

Peru

Az alap költségek – szállás, utazások, és étkezés – egy 2 hetes perui körutazás esetén így 1700 dollár körül mozognak, ha kényelmesen, nem a hátunkra vett batyuval vágunk neki a perui utazásoknak. Ez persze fejenként kevesebb lesz, ha egy társsal osztjuk meg a szállásunkat és a helyi közlekedési költségeket. Viszont  ha valaki a látnivaló mellett a személyes kényelemre is nagyobb súlyt fektet  – 4/5 csillagos hotel, privát kocsit sofőrrel az utazáshoz – akkor a napi büdzsét tegye inkább 100 dollárral magasabbra.

És ha az utazás megszervezésében helyismerettel rendelkező, Peruban élő magyar utazásszervező segítségére van szüksége, örömmel várom az üzenetét (weblap: www.inkalauz.hu, email: info@inkalauz.hu , viber: +36 20 961 8091, whatsapp: +51 999 101 342).

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb