Japán út saját szervezésben: a legfontosabb tudnivalók
Saját szervezésű 17 napos Japán körutamat osztanám meg Veletek. Hídmániámnak köszönhetően az út célja a világ leghosszabb függőhídjának, az Akashi Kaikyonak a meghódítása volt és e köré fűztem fel az útvonalat: Tokyo-Nikko-Mishima-Kamakura-Kyoto-Himeji-Akashi-Hiroshima-Miyajima sziget-Kurashiki-Osaka-Nara-Nagoya-Kiso völgy-Chureito pagoda-Tokyo.
JR PASS
Japánban nagyon drága a vonatközlekedés, így a külföldi turistáknak ajánlják a Japan Rail Pass-t, amivel spórolni lehet. Ezt csak Japánon kívül lehet megvenni. Előtte a hyperdia.com oldalon megterveztem, mennyibe kerülne az utam Pass nélkül és kb 200 eurot spóroltam a Pass-szal. 14 naposat vettem ezen az oldalon: https://www.jrailpass.com/de/ . 389 euro volt. Ezt érdemes indulás előtt 2 héttel online megrendelni, mert postán küldik ki az igazolást, amivel Japánban ki lehet váltani. A pénz átutalása után 3 nappal meg is érkezett.
Japánban a reptereken, nagyobb vasútállomásokon lehet kiváltani JR irodákban és nem csak a Shinkansen vonatokra (kivéve Nozomi és Mizuho vonal) érvényes, hanem Tokyo JR vonalaira, Hiroshima Loop buszvonalára, Osaka Loop line vonatra, Kyoto JR buszvonalára, az összes JR vonalra és a Miyajima szigetre tartó kompra is.
SIM-KÁRTYA
A tokyoi reptéren vettem egy 2 GB-os 30 napig érvényes sim kártyát 2600 yenért. Ez volt a legolcsóbb és mivel csak útvonaltervezésre használtam, bőven elég is volt.
SZÁLLÁSOK
A szállás átlagban 30 eu/ fő/ éj volt. Tehát nem drágább, mint egy európai város, sőt. Mivel aktív városnéző vagyok, fontos, hogy az éjszaka viszonylag pihentető legyen, így egyszerűbb hoteleket választottam. Azért a kapszulaszállást is kipróbáltam egy éjszakára J. A szobák mindenhol picikék, de nagyon modernek, jól fel voltak szerelve.
Tokyoban az APA hotellánc hoteleiben szálltam meg. Már a check in is nagyon gépiesített, mindent a recepció monitorján kell intézni. A szobába belépve pedig a képernyő üdvözöl és minden fontos információt kiír. A kyotoi szállásomat kifejezettem ajánlom, ez volt a legolcsóbb (18 eu/éj/fő)és egyben a legnagyobb is, még mosógép is volt a fürdőszobában: Sanjo Ogawa.
Sok hotelben van japán fürdő és szauna, amit ingyen lehet használni.
ÉTKEZÉS, VÁSÁRLÁS
Utazásaim során nekem az étkezés okozza a legnagyobb problémát, ugyanis lisztérzékeny vagyok. Japánban ilyen gondom nem volt, nagyon élveztem a rizs különböző formáit. Különösen tetszett, hogy a közértekben rengeteg készételt lehet kapni nagyon kedvező áron. Zöldségek és húsok mellett főtt rizst tálcán vagy gombócformában. Kyotoban pedig rizstésztából készült desszertek vannak különféle ízesítésű töltelékkel. Szóval Japán a glutenérzékenyek paradicsoma 😀
Vásárlás vagy nézelődés gyanánt a DAISO üzletláncot ajánlom. Nekem legalábbis nagyon tetszett. Olyan 100 Ft-os bolt jellegű, de az áruk jó minőségűek és mindenfélét lehet kapni a mosószertől kezdve az átalakító dugaszokon át az alvószemüvegig és még sok érdekes japán specialitást is.
Ha valakit esetleg érdekelne a híd, ezen az oldalon lehet időpontot foglalni:
https://www.jb-honshi.co.jp/english/bridgeworld/scheduled.html
Ajánlott már egy hónappal korábban foglalni, ugyanis korlátozott számban vannak helyek és hamar elfogynak.
Érdekességek, amiket tapasztaltam
A japán emberek nagyon segítőkészek. Angolul kevesen beszélnek, de a segítő szándék megvan bennük. Ami vicces volt, hogy sokszor megijednek, ha az ember megszólítja őket, de pár másodperc után ez elszáll és minden tudásukat latba vetve megpróbálják megtalálni a kérdésre a választ
Sokan 1-2 számmal nagyobb cipőt hordanak, emiatt kicsit csoszogva közlekednek.
Mihelyt felszállnak a metróra-buszra, elalszanak. Ehhez még leülniük sem kell.
A dohányzás náluk nincs úgy elkülönítve, mint Európában, tehát az éttermekben gyakran egy légtérben ülnek a dohányzók és nem dohányzók. A vonatokon pedig külön dohányzófülke van kialakítva.
Összességében elmondható, hogy Japán nem drágább, mint Európa. Ha az ember időben megveszi a repülőjegyet, egész kedvezményes költséggel zárhatja az útját. Mivel nagy a világ, nem szoktam úgy érezni, hogy bárhova is visszatérnék még egyszer.